ВАЛУТА EN

На фестивал без отпадъци

от Вера Маркова
 На фестивал без отпадъци

Фестивалите…една тема, за която дълго време събирахме информация и най-накрая имаме някои практически съвети, които можем да ви споделим ; )

Обичаме фестивалите. Те са цветни, забавни, често събират страхотни хора на едно място, НО имат и 1 проблем…БОКЛУКА, който остава след тях. Според Waste 360 (2017), големи фестивали като Coachella произвеждат повече от 100 тона отпадък всеки ден!

За да спрем тази катастрофа е нужно на първо време да се обърнем към себе си. Какво може да променим самите ние, че да не оставяме боклук след себе си?

Да започнем първо с чашите. За съжаление, много от фестивалите са задължени по законов ред да сервират напитките в пластмасови чаши, заради безопасността на присъстващите (пийнали купонджии замерващи се със стъклени чаши определно не би довело до нищо добро за тях и околните), но всеки от нас МОЖЕ да си донесе собствена чаша и бутилка за вода за многократна употреба.

Пластмасовите чаши за еднократна употреба, в които се предлагат напитките на повечето фестивали, НЕ се рециклират, а се натрупват на сметището или се изгарят. Вземайки своя собствена чаша, спестявате отпадък на природата и пазите въздуха, който дишаме по-чист. През лятото всички фестивали са задължени да не отказват вода от чешмата на всеки жаден, така че, вземайки собствена бутилка за вода за многократна употреба, спестявате не само отпадък на природата, но и пари от всички тези бутилки за минерална вода, които иначе бихте закупили от бара.



Призоваваме ви и да си донесете собствени прибори за хранене, най-добре бамбукови. За съжаление, отново поради политиката за безопасност на фестивали, често влизане с метални прибори за хранене, не е позволено.Вземете и 1 кутия за храна за многократна употреба и сте готови за 100% наслада на сетивата с Нулев Отпадък.

За всички любители на сламки и коктейли – вземете си метална/бамбукова сламка и я донесете с вас! Пластмасовите сламки НЕ се рециклират, така че тяхната съдба е същата като на пластмасовите чаши – биват изхвърляни на сметището или изгаряни.



От известно време се наблюдава и един нов притеснителен тренд – цените на палатките стават все по-достъпни и много хора започват да ги виждат като продукти за еднократна употреба! Съветваме ви да закупите палатка с добри характеристики и ако е по-скъпа, да си споделите разходите с приятели/семейство. Можете да се редувате и да я използвате дълго време.

Още едно притеснително нещо по време на фестивали е брокатът. Много от посетителите на фестивали не могат да пропуснат да декорират лицата и костюмите си, което е напълно разбираемо, но нека избираме БИОРАЗГРАДИМ БРОКАТ, за да не намираме микрочастици в храната и напитките си после.

За щастие, много фестивали в световен мащаб вземат адекватни мерки за намаляване на пластмасата. Една от тези мерки е въвеждането на депозитни схеми. Ето и как работят:

  1. Поръчвате си напитка на бара
  2. Плащате за напитката + малък депозит за чашата, в която ви я сервират
  3. Когато връщате чашата си на бара, получавате депозита си обратно

Тук виждате нашата основателка, Вера, с такава чаша на фестивала в Гент, Белгия тази година



Тези чаши са пластмасови, НО за многократна употреба и спестяват тонове отпадъци на организаторите и нашата планета. Подобни чаши се предлагат и у нас от Zera – решения за нулеви отпадъци и многократна употреба.

Някои организатори на фестивали, например един от топ работодателите в страната ни, Siteground , сервират храната в компостируеми чинии и прибори за хранене. Друг добър вариант е предлагане на храната в съдове за многократна употреба с прибори за многократна употреба срещу депозит, както вече сe практикува с напитките. Има и фестивали, които използват биоразградими съдове и прибори като чинии от палмови листа, дървени вилици и хартиени сламки.

Тъй като не е практично да се борим сами срещу пластмасата, сега ще предложим и още някои стъпки, които организаторите могат да предприемат, за да се елиминира използването на пластмаса по време на фестивали:

  1. При закупуване на билет за даден фестивал, нека всеки гост да прочете правила за опазване на околната среда по време на събитието. Тези могат да включват забрана на внасянето и използването на продукти от пластмаса в пластмасови опаковки, вземане на храна и напитки само с депозитна схема, използване само на биоразградим брокат, задължително вземане на собствената палатка след фестивала и други.
  2. Нека се въведе награда за гостите, които не образуват боклук по времето на фестивала като безплатна напитка или намаление при закупуване на билет за следващ фестивал.

Забраняването на фестивалите със закон НЕ е решение, нека не се отказваме от това забавление, а да впрегнем креативност, за да го направим природосъобразно и приятно : )

Вярваме във ВАС!

С обич,

Вера и Екипа на Революция


Оставете коментар