Живеем в интересно време, пролетта настъпва, природата разцъфва, но макар и разхлабването на част от въведените мерки при извънредно положение във въздуха все още се усеща тревожност. За известно време разходката на домашния любимец беше "перфектното алиби", за да излезем навън, а сега, когато вече можем да се наслаждаваме на хубавото време свободно в паркове и градини остава въпросът дали по време на дългия си престой у дома сме се замислили как още повече да намалим отпадъците, които образуваме?
Правим доста стъпки (и компромиси), за да трансформираме битовия живот и да изградим трайни екологично-насочени навици. Това включва престоя ни в (home) офиса, балконен компостер, пазар за седмичното меню, въздържане от импулсивен шопинг, опаковане на здравословен обяд за децата, играчки и занимания за тях… Но какво е мястото на домашния любимец в живота на природосъобразния човек?
Някои по-интересни профили, които харесваме на т.нар. PETFLUENCERS, са This Wild Idea, таралежа Mr. Pokee, мопса Doug the Pug, лисицата Juniper и други. Правили ли сте отделен инстаграм профил на животинчето си? Ако да, изпращайте ни ги, ще ни е интересно да се запознаем!
Попитахме Instagram аудиторията си какъв домашен любимец си гледа, а отговорите клонят към 61% в полза на кучетата (срещу 39% котки). Някои имаха и от двете, други - от двете по две, трети ни изненадаха със зайчета, таралежи, гекони, рибки, папагали, морски свинчета, кокошки…
Кучетата са бозайници, опитомени от хората още преди хиляди години. И неслучайно са се превърнали в “най-добрия приятел на човека”. Изключително адаптивни, интелигентни и лоялни, кучетата са се развили в толкова много породи, всяка, от които се характиризира със своята особеност. Едни търсят, спасяват, други пазят, трети водят, четвърти - всичко накуп. Да си куче не е лесна задача, затова добрият стопанин се отблагодарява с любов, внимателна грижа и отговорност към мократа муцунkа у дома.
ХРАНАТА
Вашето куче най-добре ще ви насочи към това, което му е вкусно и какво му харесва. Все пак възрастта, големината и породата са ключови за това какво количество е правилно, за да не бъде в дефицит/с наднормено тегло.
Бърза справка показва, че брой хранения дневно в зависимост от размера на кучето е приблизително такъв:
- дребни породи до 4 месеца – 3 хранения; от 3 до 10 месеца – по 2 хранения;
- средни породи до 6 месеца – 3 хранения; от 6 до 12 месеца – 2 хранения;
- едри и гигантски породи до 6 месеца – 3 хранения; а от 6 до 15 месеца – по 2 хранения
Друг въпрос е дали ще изберете да поднасяте домашно приготвена храна (месо, грах, ориз, моркови и други зеленчуци, или изцяло вегетарианска) или готова, под формата на гранули, паучове и консерви. Някои стопани са привърженици и на суровата кучешка храна от месо, кости и органи; в комбинация с пресни сезонни зеленчуци, мазнини и др.
Ключът е в разнообразното хранене, което го прави и пълноценно, предоставяйки богата гама витамини и минерали. Например за здравия косъм и по-лъскава козина е редно да обърнем внимание на оптимални количества омега 3 и 6 мастни киселини. Гранулите са със силно концентрирани съставки, и често позволяват и почистване на зъбите и предотвратяване на плака и зъбен камък.
Каквото и да изберете, огледайте се за насипна храна на грамаж. Можете да занесете ваш съд и да действате по същия начин, както с пазара за вашата кухня. Ако сте почитатели на гранулите, можете да купите по-голямо количество, за да спестите пари, време и опаковки. Разбира се, добрите стари консерви са винаги на разположение.
ЛАКОМСТВА ЗА СПЕЦИАЛНИ ПОВОДИ
Трудно ни е да повярваме, но по нашите ширини се предлага и кучешка бира, която всъщност си е вид течна храна, от малцов ечемик, екстракти от пилешко и телешко. Не съдържа алкохол, но да речем, че кучо може да прави чудесна компания на своя Човек в късен и слънчев пролетно-летен следобед!
Първата кучешка пекарна отвори врати в София през 2019 г. Предлага различни бисквити и лакомства (на грамаж!), както и торти. Можете да прочетете повече за тях на: Кучешката пекарна
За рождения ден на вашия косматко можете да опитате да приготвите кучешка торта или мъфини дори у дома!
КУПИЧКИТЕ
Кучетата могат да генерират голямо количество енергия страшно бързо. Необходима им е хидратация и охлаждане. Уверете се, че сте подсигурили прясна вода за вашия опашатко. Можете да използвате кана с филтър, хладилник с филтър или пръчка активен въглен.
Най-добри за поднасяне на храната и водата на домашния любимец са металните купички. Както и смятаме, че кутиите от неръждаема стомана са най-подходящият избор за пренасяне на храна на забързания и загрижен градски човек. Множество зоомагизини, включително и онлайн такива, предлагат подобни, в различни размери, отделения и дори цветове, със или без стойка. Ако разполагате с повече от едно куче, пазарът предлага по-големи купи за няколко кученца. В зависимост от това къде ще раполагате “кухнята” и каква е повърхността там, проверете дали купа с гумен кант против пързаляне не би бил по-удачен вариант.
ЛЕГЛОТО
Не ви е необходим king-sized одър, за да направите кучо щастлив. Качете се на тавана или до вилата на баба си - сис сигурност някъде там чака стар матрак, който търси нов живот. Дезинфекцирайте го, покрийте го с меки одеала. Или потърсете родни сръчни ентусиасти, които биха впрегнали шевната си машина в подобно начинание. Такъв творец е Силвия от Пловдив, можете да я откриете под името Pocherk (кучешки кресла, пуф кресла, кошове за играчки и още много красоти).
ИГРАЧКИТЕ
Безспорно най-любимото занимание на кучетата е играта. Колкото и да импровизират с подръчни материали под формата на чехли, чорапи, кабели, техника и всякакви ненадзиравани вещи у дома, нека обърнем внимание и на играчките, опредлени като такива. Ако нямате собствени деца, разпитайте приятели с деца дали у дома имат стари играчки, които биха ви подарили. Можете да се разходите и до някой магазин за втора употреба, където често има плюшени и платнени играчки на килограм, които лесно можете да изперете и дезинфекцирате след това у дома. На една ръка разстояние остават стари тенис топки, въжета, вързани на възел или друго, за което вашето собствено куче ви дава знак, че му е занимателно и интересно. Послушайте го!
ГРИЖА
Знаем, че не на всеки опашатко му се нрави банята, съответно и къпането далеч не можем да наречем спа процедура. Протича една идея по-безопасно, бързо и лесно с твърд шампоан за кучета. Особено, ако твърдият шампоан е натурален и ръчноизработен, без съставки от животински произход и не тестван върху животни. Блокче от 65 г. е подходящо за кученце среден размер, и би стигнало за 1-2 месеца. Можете да го съхранявате в преносима сапунерка. А сега можете да се възползвате от безплатна доставка до всеки офис или автомат на Спиди в страната, ако направите поръчка на стойност по-голяма от 70 лв! Доставяме само и единствено в природосъобразни опаковки.
Трябва да имаме предвид, че домашните любимци са особено чувствителни към химикали и разни синтетики, и да подхождаме и към тяхното пране и специализирана козметика точно така, както бихме избрали нетоксични и безвредни съставки за нашата кожа и коса.
Виждали ли ли сте нашата еко минерална топка за пране без прах? Хипоалергична, икономична и практична! Може да се използва до 1000 пъти, което замества около 50 опаковки прах за пране и намалява разходите за пране с 80%. Просто поставете топката заедно с дрехите по време на прането при автоматично пране не повече от 60 C или накиснете заедно с прането при ръчно пране. Можете да научите повече за ползите й тук.
При по-упорити петна върху играчки, одеалца, дрешки и т.н. препоръчваме предварително третиране с универсалния Марсилски сапун. Е, не са необходими купища специализирана козметика и препарати за вашия домашен любимец, тъй като щадящите свойства на сапуна влизат в употреба и в нашата кухня и баня като заместител на препарата за съдове, душ гела, сапуна за петна, гела за измиване на лице и още много ; )
АКСЕСОАРИ
Ако породата на вашето куче има по-упорита козина, разгледайте дали в близкия зоомагазин няма дървени/бамбукови/метални гребени, гребла и четки за сресване, които са антистатични и предотвратяват скубане.
А за по-цветните хора, ви препоръчваме друг български бранд на шарени десени шалчета и папионки, с които можете да се комбинирате човек-куче - Ador Barador А 25% от стойността на всеки продукт даряват на организации и хора, грижещи се за животни в нужда (главно под формата на храна)
DOG POO или как да се справим с акитата навън?
Ако живеете в къща, то вариантът за домашна “ферма” за акита звучи обещаващо. Необходима ви е единствено стара кофа, която можете да преизползвате след ремонт вкъщи или у приятели/съседи; добавя се прясна почва, парчета хартия или картон, и се обогатява с червейчета. В своята книга “Живот с нулев отпадък в България” Блажи от от Blagichka Zero Waste - първият ресторант с Нулев Отпадък в България, посвещава цяла глава на домашните любимци. Дава по-подробни инструкции за това как можете да направите отделен малък компостер за котето или кучето си. Трябват ви само кофа с капак, чакъл или пясък, компост или отпадъзи, активирани ензими.
Ако сте на разходка навън, можете да използвате парче хартия, вестник или салфетка, за да почистите след кучето си. През есента можете да грабнете дори някое паднало листо наблизо! Градовете ни са сравнително озеленени и почти навсякъде има зелени междублокови пространства, паркове и мини градинки. Имайте предвид, че компостируемите торбички, още повече обикновените найлонови торбички, не са дълготрайна опция. (Разбира се, замислете се с какво ВЕЧЕ разполагате и би могло да ви е от полза) Колкото и примамливо да звучат биоразградимите торбички, най-често на подобен тип материали са необходими дадени условия (определена температура, влага, при индустриалните компостери и електроенергия), за да се разложат.
Подхождайте с уважение, внимание и любов към вашия най-добър приятел, който гледате у дома или на двора. Ако имате притеснения и въпроси относно настоящата ситуация на пандемия и домашните любимци, прочетете съветите на Фондация “Четири лапи” тук. В тази връзка нека отбележим, че измиването на лапите след разходка с вода и сапун е изключително важно. “Сега е и перфектният момент да си вземем животно вкъщи, защото имаме повече време, за да му отделим внимание. Ако се притеснявате, че няма как да осигурите нормално ежедневие след края на карантината и връщане към реалността, тогава може просто да приютите куче или коте временно, има много животинки, които се нуждаят от временен подслон и подслон за кратко винаги е по-добра опция от без подслон според нас.”
Когато е възможно, избирайте да приютите бездомна животинка или да си осиновите такава. Гарантирано ще ви обича и пази също толкова, колкото и това от магазина/развъдника! Ние така си имаме Белла - нашето любимо кученце, което живее в двора, където се намира нашия склад : )
Бонус: Попитахме няколко наши приятели и последователи, които ги е грижа за природата, да споделят своя опит от отглеждането на куче. Ето и какво споделиха те:
“Допусках, че да превърна живота на домашните си любимци в живот с нулеви отпадъци ще бъде лесно. Така се и оказа. Тези животинки ще приемат и разберат всичко, което им предлагате, защото ви обичат и защото не им пука дали храната им е била опаковата в найлонов плик, или е насипна. “, споделя Блажка Димитрова в своята книга.
Лия Панайотова, блогър (ContraBond) и журналист на свободна практика:
“От 7 години живея с моята осиновена Мега (защото е мега яка!). Заедно ходим на работа в коуъркингите, от които пиша, плажуваме, катерим планини и дори пътуваме на стоп (Вижте статията й “Пътуване с куче”. В тези случаи винаги нося със себе си силиконова купичка, която се сгъва и лесно влиза в раницата ми. Храната й пък взимам насипно, в собствена кутия, или купувам консерви със знака "без жестокост", които след това задължително изплаквам и рециклирам. А през последните месеци, когато отиваме на някоя от дневните разходки в града, изпозлвам салфетки, вместо найлонови торбички, за да почистя след нея. Много от пликчетата, обозначени като биоразградими, всъщност крият важна и неприятна тайна. Заровени под тонове боклук на сметището не се различават от обикновения найлон. Наскоро си представих как след няколко стотин години наследниците ни откриат торбички с кучешки "сувенири" и тази мисъл хем ме развесели, хем ме накара да преразгледам разходките.
Не мога да си представя живота си без куче! Тези страхотни същества носят толкова много радост със себе си, а усилието, за да бъде съвместния ни живот природосъобразен, е съвсем минимално.”
Ралица Генчева, минималист, автор и писател:
“Това, което спряхме да правим, е да купуваме торбички за ходенето навън и сега използваме от приятели и роднини тези малките, които те са събрали. Нашето куче е доста мъничко и не изисква нищо друго, честно казано : ) Има няколко играчки, но не ги използва, играе с един чехъл 99% от времето (и с нас, хаха). По никакъв начин също той не ни помага или ограничава в начина ни на живот - следваме си всички природосъобразни стъпки.”
Антония Янкова, Account Support Manager, собственик на цели две диванета:
“Ако купувам храна, поръчвам най-големите чували, за да спестя пазаруването с найлонови торбички в зоомагазините, а ако все пак пазарувам малко количество, ходя с няколко кутии от сладолед, хаха. Направила съм им възли за дъвкане от стари хавлиени кърпи, а ако унищожат някоя пластмасова играчка, я хвърляме за рециклиране - те обикновено са от дебела цветна пластмаса. Давам им да дъвчат стари скъсани чорапи, които нямат друг път, освен този към кофата.
Събирам акитата с рециклирана кухненска хартия. Ако си свършат работата в много гориста местност, където ходят само кучетата, оставям “продукцията” там.“
Източници:
- http://contrabond.com/
- https://dobrohrumvane.com
- https://treadingmyownpath.com/
- https://bistro.bg
- Димитрова, Блажка - Живот с нулев отпадък в България, 2019