ВАЛУТА EN

Статия за кафето, отпадъците и чашите. Как да бъдем по-отговорни към опазването на околната среда без да се отказваме от любимата напитка?

 Статия за кафето, отпадъците и чашите. Как да бъдем по-отговорни към опазването на околната среда без да се отказваме от любимата напитка?

По колко кафета пиете на ден?

Две, три, четири? Добре, към тях прибавете и чайовете. Прегръщате ли някаква топла напитка, докато четете тази статия? 

Е, както повтаряме често да пазарувате в свои торбички, също толкова често ще ни чуете да напомняме за чашата за многократна употреба. Главен герой в днешната статия е кафето и ще научим как можем да му се наслаждаваме пълноценно, без да вредим на околната среда.

Защото наглед този най-обикновен навик, ежедневна дейност, която сме приели за даденост, всъщност е от жизнена важност за бъдещето на нашата планета Земя.

В едно кафене за бързи напитки у нас се изразходват между 200 – 300 еднократни чаши на ден, тоест 2000 чаши на седмица, над 110 000 чаши на година. За 1000 заведения в страната, цифрата би била 110 000 000 на година. - това споделят хората зад проекта @Coffee-by-coffee. 

Пием средно по 1-2 кафета на ден. Това прави 2 250 000 000 еднократни чаши за кафе в света. За един-единствен ДЕН! А колко време му отделяме? Не повече от 5-10-15 минути, нали?

Имаше една шега: “Момчета, ако не помните как се казва, на сутринта я поканете на кафе...някъде, където пишат имената на клиентите върху чашите : D

Знаете ли всъщност как започва историята на кафето?

Знаете ли, че вълшебното зрънце се отглежда в над 70 държави по света? Най-вече в Бразилия, Индия, Колумбия, Етиопия, Уганда, Индонезия, Кения, Филипините. Най-разпространените сортове са Robusta, Liberica и Arabica, като, разбира се, съществуват и множество подвидове. Зрънцата растат на снопи, в плод по 2 бр., върху вечнозелени храсти. Различията идват именно от климатичните условия, в които растат храстите. Така че най-подходящите са субтропичните и екваториални региони, като тези на държавите, споменати по-горе. За да порасне храстът достатъчно за продукция могат да са нужни 4-5 години.

А кога кафето достига до бреговете на Европа?

Вълшебната напитка е в Европа от 17 век, и се е превърнала в любимец на хиляди, милиони хора. Смята се, че кафето е втората най-популярна напитка, надмината единствено от чая. (Или третата, ако броим и водата.) Е, не крием, че и ние сме почитатели на зелен, черен, билков, плодов.. и всякакъв друг горещ или студен чай. Макар по нашите ширини да нямаме специално отредени церемонии и скъпи чаени сервизи, времето с топла напитка в ръка сякаш се е превърнало в откраднат момент на спокойствие и паузиране на времето. Ритуал на делничните утрини и сладки раздумки със семейство, приятели или колеги през уикенда. 

Как кафето достига до нашата чаша?

Съществуват спорове - плод ли е или не. Всъщност всичко тръгва от едно малко зрънце, отделено за разсад. Процесът “от зрънцето до чашата” е дълъг и включва подпроцеси: събиране на реколта, обработване, изпичане, транспорт, продажби, смилане, варене… 

Докато в някои части на света плодовете все още се берат ръчно, на доста места този процес се случва благодарение на машини.  Кафените плодове всъщност съдържат по две зрънца, както вече споменахме. Казват, че добрият зърносъбирач успява да събере около 90-100 кг. кафени плодове на ден.

Почистват се, хвърлят се във вода, за да изплуват неузрелите (сух и мокър метод); премахва се обвивката, а зрънцата се изсушават. Разделят се на вид и качества, транспортират се до където е необходимо, откъдето вече започва печенето на над 200 C. Вкусът много зависи от това колко дълго се пекат кафените зърна. Естествено, изключително важно е и как се съхраняват след това, за да се предпазят от атмосферни условия. Приготвянето (brewing) вече е в зависимост от предпочитания вкус, количество и вид за всеки. В общи линии, цяла верига хора са замесени в процеса, а в момента на спокойствие, в който отпивате първата глътка ароматно кафе в делничен или почивен ден - отделете пет секунди да се замислите за това и да благодарите.

Видове кафе и кафемашини - какво трябва да знаем?

(Почти) всички сме фенове на малкото зрънце с разбуждащ аромат, но всеки го предпочита по различен начин - чисто, дълго, с мляко, със или без захар. Една от най-разпространените форми несъмнено е еспресото, обикновено направено от сорт Робуста, който създава познатия и обичан каймак. За приготвянето на качествено еспресо 30 мл. са нужни около  7 - 8 гр. смляно кафе, а за шварц - 2 с.л., докато за турско кафе (варено в джезве, често със захар) може и 1 с.л. 

Но защо ви запознаваме с техниките? Всяка кафе напитка има и своите специфики - освен количествата кафе, допълнителните добавки, времето за приготвяне (контакт на кафето и водата), важни са и уредите и съдовете, с които тя е приготвена. 

Разбира се, ако не сте фенове на инстантното/разтворимо кафе, то вероятно предпочитате такова от джезве, кафеварка или машина. Машините пък може да работят с вече смляно кафе (ръчни еспресо машини с дозатор и преса), с кафе на зърна,с филтър или пък с капсули. 

Плюсове и минуси на различните видове машини за кафе

Това, че капсулата позволява бърз избор на даден сорт, и то в точната доза обаче изчерпва предимствата й. Освен че са по-скъпи от смляното в близката бакалия кафе, капсулите са огромен световен замърсител. Те са изработени от пластмаса и метал, за да успяват да поддържат определения вкус за по-продължително време.  Но отново говорим за еднократна опаковка, която е комплексен отпадък и доста трудно се рециклира. Nespresso са въвели програма, в която можете да изпратите алуминиевите си капсулите безплатно в над 100,000 обекта по света. - не бихме се съгласили, че това смекчава изцяло вината, но е показателно, че поемат отговорност, защото капсулите са изработени от ценни ресурси. В България можете да изпратите домашните или офис капсулите си на нашите приятели от Екологика - те винаги знаят какво да направят с всеки отпадък, било то техногологичен, медицински или производствен. 

През 2014 излиза клипа “Kill the K-Cup”, насочен срещу компанията Keurig. Видеото е пародия на холивудските филмови продукции за извънземна атака, но критикува Keurig за създадения отпадък, който “би могъл да обиколи света 10,5 пъти”.

Какво можете да направите още днес?

Макар че годишно се продават милиарди капсули, съществуват някои алтернативи - такива за многократна употреба, например. Ако вече имате машина за кафе с капсули, няма да е никак разумно и еко от наша страна да ви посъветваме да я изхвърлите. Вместо това, ще ви посъветваме да си вземете многократни капсули за кафе.

Филтър машините са особено популярни в Щатите, но и тук са често срещани. Разбира се, не е нужно да създавате излишен боклук - на българския пазар се предлагат филтри за многократна употреба.

И тъй като често разнообразяваме кафето с чай, в съседния магазин за домашни потреби можете да намерите обикновена цедка, с която да дозирате насипния си чай. Онлайн се предлагат интересни формички - лебеди, чудовища, човечета, котета и т.н., които да направят пиенето на чай една идея по-цветно и вълнуващо. Можете да си вземете и кана с филтър, филтър приставка за чаша или пък “чорапче” от плат, което да се пере и изплаква лесно.

Вкъщи добре, но как да си вземем кафе без да правим боклук навън?

За да не попадате под обстрела на капсулното чудовище, направете своя избор внимателно. Дори когато взимате кафе навън. Това, че сме избрали да живеем по-природосъобразно обаче на 100% не означава, че вечно киснем в заведения. Както всеки друг човек, така и ние пием и ходим, ходим и пием - напът за работа, университет или важна среща. Често обаче добрите намерения да не мърсим природата остават помрачени, докато просто си седим пред заведението с чашата си за многократна употреба, и се чудим какво да направим:

  • “Добър ден, едно дълго чисто кафе за навън, моля. Може ли да ми го сипете в моята чаша?”

Най-често срещаме неразбиране, а човекът отсреща казва, че няма проблем, но първо ще сипе напитката в картонена чаша, а след това ще пресипе оттам в нашата чаша. Което тотално обезсмисля усилията :) Тук е моментът да обясним защо го правим и защо тяхната привидно картонена чаша не ни устройва, както сме направили и ние във видеото ни ТУК

Друг често срещан проблем в ситуацията “zero waste coffee to go” е това, че може би нашата многократна чаша е с по-голяма вместимост и не се побира под всяка машина, а персоналът на много места все още не е обучен да използва чаша за многократна употреба, където да налее кафето първо и оттам да го пресипе в чашата на клиента.

Сега пък по 3 чаши ли да си носим?

Не, дишайте :  ) И на този проблем сме намерили решение -  сгъваема силиконова чаша от FDA food grade силикон, който не съдържа BPA, и спокойно може да се поставя в микровълнови и миялни машини. Освен това може да се сгъне и разгъне в 3 размера – 235 мл, 295 мл и 355 мл. Започнахме с 3 цвята - розова, зелена и черна 

Ако пък нашата чаша не ви допада, можете да инвестирате в стъклена чаша с капак (например известните Keep Cup), в такава от пресована утайка от кафе или да стартирате с доброто старо бурканче от горчица или течен шоколад.  

Има ли все пак места, където ще сме добре приети с чаша за кафе за многократна употреба?

Разбира се, можете да посетите Blagichka, Fox Book Café, Пекарната The Art of Love, Draw & Go Coffee, Vanilla Kitchen,  Owllee, Зелен био и др. 

Знаете ли още такива отговорни заведения? Напишете ни ги, за да допълним списъка!

Един друг бърз начин да намалите отпадъка си при вземане на кафе за из път, дори да нямате многократна чаша или буркан налице, е просто да не взимате пластмасово капаче или бъркалка за кафе, особено, ако няма какво да разбъркате с нея : )

Каква е поуката?

Бъдете “тук и сега”, и не приемайте кофеиновото вълшебство за даденост. В процеса - от зрънцето до чашката - участват много, много хора и различни компании, всяка със своя въглероден отпечатък. Ако пиете кафе от Коста Рика, то най-вероятно е пропътувало дълъг път през Атлантическия океан, през Европа, та до българското кафене. 

Как да намалим отпечатъка си? 

Можете да опитате да намалите консумацията - например ако пиете по 3 кафета на ден, да ги ограничите постепенно до 2, или дори 1. Да свикнете да пиете напитката си без захар и/или сметана, които също изискват ресурси, за които малко хора се замислят.

Друг съвет от нас би бил да залагате на био сортове, които са сертифицирани, с гарантиран произход и честни, добре платени условия на труд. 

ЛЮБОПИТНО:

  • Вижте @Coffee-by-coffee - проект на фотографа Ники Стойков, който снима всяко кафе, което изпива;
  • Следете и нашите приятели от Plastic free coffee lovers - група, която първоначално служителите в Бизнес парк - София създават, за да кажат “НЕ” на еднократните чашки в офисите на големите корпорации;
  • Следете и уебсайта СИПИeu, за да виждате къде около вас са склонни да ви сипят храна или напитки в собствен съд; Със същия успех, с който успяваме да внедрим чашата в ежедневието си, така етествената следваща крачка е да кажем “Не, мерси, нося си” на еднократните кутии в обедната почивка или бързото хапване, когато просто ни мързи да готвим.

ИЗТОЧНИЦИ:


Оставете коментар