ВАЛУТА EN

Как да събираме по-малко боклук? Стъпка 1. Кухнята

от Вера Маркова
 Как да събираме по-малко боклук? Стъпка 1. Кухнята

Здравейте прекрасни,

Отдавна се каня да ви напиша този пост и все не остава време от ежедневните задачки, но в събота 13/01/18 имах удоволствието да направя презентация в Anglia School, град Пловдив на любимата ми тема „Живот без отпадъци“.

Докато се подготвях за презентацията и мислех за това как най-лесно да поднеса темата се разходих из малкия ми, но уютен апартамент и забелязах нещо. Всяка стая имаше своя душа, със свои тревоги и характерни черти, със свои рани, нуждаещи се от мехлем. Първо влязох в ролята на доктор и направих диагностика: Боклукът в кухнята може да се раздели на 3 категории: хранителни отпадъци, боклук от опаковки на храни/напитки и боклук от пазаруването на такива (пластмасови торбички, етикети, цени, касови бележки).

Хранителните отпадъци представляват черупките на яйца, обелки от плодове/зеленчуци, билките от чая, който току-що сте приготвили и всякаква друга храна, която не е годна за консумация. Ако живеете в къща, най-доброто решение е компостирането, което превръща тези отпадъци в храна за почвата, ако обаче живеете в апартамент картината е малко по-различна. Можете да събирате хранителните отпадъци в кошче, но вместо традиционната пластмасова торбичка, да сложите вестник или хартиена такава, само вземете самото кошче с вас,когато изхвърляте отпадъците, понеже иначе рискувате разпадането на хартиената торбичка/вестника по пътя към контейнера (проверено и тествано) : D Друга опция е да събирате отпадъците в кашонче, което можете да изхвърлите направо в контейнера. Кашони можете да намерите от всеки голям супермаркет, още по темата тук

Враг на чистата кухня номер 2 са отпадъците от опаковките на храни, най-вече пластмасовите. Стъклените и хартиените се рециклират, така че ваша грижа е само да ги изхвърлите в правилния контейнер. Не така стой въпроса обаче с пластмасовите, от които само 9% са рециклирани от 1950 година насам. 

Какво можем да направим, за да избегнем още боклук в кухнята:

Много неща : )

  1. Наблюдавайте какви хранителни продукти консумирате-какво можете да вземете в стъкло/хартия или любимото ми- насипно директно от пазара.

Ето и списък на нещата, които пазарувам насипно от пазари и различни малки магазинчета в град Пловдив:

Киноа, ориз, леща: Boutique Foods на булевард „6-ти Септември“ 110А  и Магазин Хавасу на булевард „Васил Левски“ 68 , използвам буркани или торбички от плат, каквото имам под ръка, но предпочитам бурканите, така всичко е директно организирано още от момента на закупуване : )

Моите буркани си имат и история- Специално гравирани са от моя скъпа приятелка Нели. Защо гравюра? Боите не са природосъобразни и се отмиват лесно с вода, а аз исках нещо, което да ми остане за цял живот и Нели дойде на помощ като фея с вълшебна пръчица.


Чай: Понеделник и Четвъртък пазара, пазара до Гребната база

Подправки (чубрица и понякога шарена сол): Понеделник и Четвъртък пазара, пазара до Гребната база

Ядки и сушени плодове: Пазара до Гребната база и Борсата

Сирене и кашкавал: Lacrima, на ъгъла на ул. Васил Левски и ул. Анри Барбюс, носете си кутии за многократна употреба, аз използвам 2 стари от сладолед

Яйца: Почти всеки малък квартален магазин в Пловдив, попитайте за яйца на бройка и си носете кутия за многократна употреба : )

Прясно краве мляко: Аз не консумирам, но намерих млекомат в Пловдив, където можете да донесете своя бутилка, намира се на улица „Капитан Райчо“ 46

Хляб- В града има много пекарни, мога да ви насоча към една отличаваща се, Без Глутенова- „Зелена работилница“ на улица „Никола Петков“ 9, предупредете момичетата да не опаковат хляба и си носете торбичка от плат…хммм малко неща ухаят толкова добре като прясно изпечения хляб събота сутрин, идеален за сандвичи за из път, които може да опаковате в тази восъчна кърпа, която е не само красива, но и за многократна употреба и 100% биоразградима и компостируема

*Ако използвате кутия/буркан, притеглете го първо преди да сложите продуктите вътре и извадете теглото му от крайното на продукта. Например, кутията ви тежи 50 грама, а сиренето ви + кутията 350. Извадете 50те грама на кутията и получавате 300 грама сирене, което трябва да платите.

2.Забравете за пластмасовите торбички, толкова са демоде : ) Вземете си красиви такива от плат или пазарувайте с раничка на гърба

3.Отказвайте ненужно опаковане и кутии на обувки, ролери, дрехи и тн., както и касовите бележки, когато не са ви необходими

Много хора си мислят, че пазаруването без отпадъци е някаква невъзможна или безкрайно сложна мисия. Напротив : ) Едно от любимите ми неща, което е не само природосъобразно, но и забавно, кога друг път сте били толкова близо до хората, които отглеждат храната ви като на пазара? И кога друг път ще получите редкия шанс да знаете точно какво съдържа ястието ви, освен когато го приготвяте сами. За настроение, ето и едно мое видео с пазаруване насипно тук

А какво е храната без чистата вода? Като Шерлок Холмс без Доктор Уотсън…някак си непълноценен : D В дух на начина на живот без отпадъци и моето собствено здраве се спрях на кана Britaкоято прекрасно филтрира водата ми всеки ден, спестявайки ми пари, пластмаса на природата и дискомфорт от носене на тежки пластмасови туби. A вкъщи вместо постоянно да мия чаши като ми се припие вода, използвам метална бутилка Имам и метална сламка, която използвам, когато си правя смутита и когато малката ми племеница е на гости, понеже е още само на една годинка и не пие от шише. Същото момиченце много се забавлява и с лъжичките-крекери,които имам у дома и превръщат хапването на каша в забавна игра, а аз през това време мога спокойно да си пия кафето от една машина-мечта, която използва мляно кафе и не произвежда никакви отпадъци, тъй като си купувам кафето в метални кутии, които след това използвам за съхранение на други неща като ядки, плодове и насипен чай.



Много хора се оплакват, че приготвянето на насипен чай било много трудно, изисквало голяма подготовка…просто нямат правилните уреди : )

Представям ви любимата ми кана- с филтър.




Продължавам разходката си в кухнята и стигам до мивката.Щастлива съм, че намерих натурален, универсален почистващ препарат за измиване и пране, който пристига в опаковка от боракс, която след това връщам на QQ Natural, a те от своя страна санитизират и използват отново, 100% zero-waste. 



Това е от мен засега, пожелавам ви вдъхновяващ и креативен ден и нямам търпение да узная вашите трикове за кухня без отпадъци : )

Ваша,

Вера


Оставете коментар