ВАЛУТА EN

Как да запазим храната си свежа по-дълго време без пластмаса?

от Рада Бонева
 Как да запазим храната си свежа по-дълго време без пластмаса?

В предишната ни статия ви запознахме отблизо с проблема, наречен разхищение на храна. А вие знаехте ли, че над 30% от храната по света завършва на сметището? 

Тук ви споделихме някои от тревожните статистики, и какво се случва с храната, която изхвърляме ежедневно.

Минаваме нататък в импровизрания ни anti food waste “курс” – какво можем да направим, за да предотвратим това разхищение? 

Разбира се, всичко тръгва от магазина и собствената ни кошница – да пазаруваме с предварително премислен списък, да изготвяме седмично/дневно меню. Да споделяме гозбите си с колеги и приятели или да даряваме. Да използваме наличното в хладилника и да развихрим въображението си.

Лесно е да предвидим кулинарния “реквизит” за идните дни, ако знаем, че продуктът Х е с изтичащ срок на годност. За съжаление обаче такавa информация няма да намерим върху обелката на банана или листото на кейла.

Тогава как да запазим хранителните си продукти свежи?

Знаете ли, че “root cellar” се нарича подземното пространство за съхранение на зеленчуци, плодове, ядки, че дори и вино или друг вид домашно произведен алкохол? През годините зазимяването е било жизнено важен начин за оцеляване през студените месеци. Температурата се поддържа между 1 и 3 градуса, а влажността е постоянна, около 90%. Причината някои плодове, например, да се запазват в продължение на месеци наред, въпреки че вече са откъснати, е, че растителните клетки продължават да “дишат” и устояват на бактериите още известно време. Добре знаем как оживяват за кратко вече откъснати цветя, щом ги поставим във ваза с вода. 

И тази практика все още е популярна сред по-възрастните хора, фермери, производители, или просто почитатели на slow-food философията. Т.е. все хора, които не искат да се чувстват зависими от доставчици, близки магазини или ограничения в рамките на хладилника. 



Но днес няма да си говорим за това как да протакаме зеле или как да варим компоти от домашната градина. Докато в единия случай говорим за удължаване на сезона и зазимяване, има някои трикове, с които можем да удължим живота на вече закупени/набрани/сготвени продукти и ястия. И то без пластмасов отпадък!

Не мислехте, че ще ви препоръчаме три рола прозрачно найлоново фолио, нали? 

  • Колко пъти сте посягали към ролката, когато сте се надценили на вечеря? Е, много лесно е да се справим и без излишното количество трудно рециклируем, тънък найлон като този. Просто похлупваме с друга порцеланова чиния/ капак от тенджера, преместваме в кутия с капак или дори буркан (признайте си, че често получавате някоя и друга бабина супа в буркан или кутия от сладолед!). А пробвали ли сте восъчни кърпи, още познати като фолиа от пчелен восък (beeswax wraps)? Може да си ги направите сами у дома или да разгледате какво създават няколко български творци. Много удобен, красив и еко начин да увиете остатъка от сандвича си или купата със салата. Платът е доста гъвкав и придобива формата, която му зададете. Оформянето става като сложите плата между шепите си и леко притиснете, за да оформите.



  • С восъчна кърпа можете да увиете и млечни продукти като сирене и кашкавал, особено подходяща стратегия, ако се приготвяте за пикник или трябва да спестите място в хладилника за няколко дни.
  • Сиренето е препоръчително да се държи в саламура, ако трябва да го запазите свежо за по-дълго време. Саламура може да си направите от вода и сол и/или лимонтозу. За по-твърди бучки подходяща саламура е мляко с вода и сол (разреден айрян), за да не се натрошава сиренето.
  • Бихме казали, че фризерът е доста универсално решение и най-добрият ни помощник в борбата с разхищението на храната. Спокойно, нормално е ястието да ви омръзне на втория ден, ако количеството е по-голямо. Дори готвената храна можете да замразите в кутии с капак или буркани. А плодове с костилка, банани или домати може да сложите директно във фризера – без кутии.
  • Както при замразяването, така и при обикновеното прибиране на храна може би знаете, че трябва да се изчака докато ястието достигне стайна температура. Това се налага, тъй като, ако блюдото е горещо, може да повлияе на цялостната температура в хладилника.
  • Как да съхранявате хляба си? Хлябът вирее добре и в памучни торби, и в специалните метални или дървени кутии/чекмеджета предназначени за целта. 
  • Ако пък сте купили повече хляб от необходимото – просто го нарежете на филийки и го поставете във фризера. Когато ви се прияде принцеса,например, изваждате филийката и я поставяте в тостера – така, както си е замразена.
  • Вече направихме препратка към това как бързаме да сложим откъснатите си цветя във ваза. Ако ги сметнем за “братовчеди” на подправките и зеленчуците, не е далеч от логиката, че за да съхраним целина, копър, магданоз и моркови за по-дълго, може да ги потопим във вода.
  • Свежите марули могат да се накъсат на парчета/листа, да се увият в кърпа и така директно да се поставят на хладилния рафт.
  • Лук, картофи, чесън се държат далеч от пряка слънчева светлина – шкаф или покрита кошница биха били удачен вариант.
  • Плодовете не е необходимо да пребивават в хладилника. Ако са отвън обаче, и са един до друг, си взаимодействат. Ако имате щайга с ябълки, увийте ги една по една във вестник!
  • Може би се е случвало да ядете безвкусна салата с домати в ресторант – това обикновено не се дължи на лошия сорт, а на това, че доматите са били съхранявани в хладилник и са се разкашкали. 
  • За други кръгли плодове решение, подобно на горното, са стари кори от яйца, за да се избегне пряк досег на единия плод с другия.
  • Ядките може да държите в добре затворен буркан в хладилника, за да предотвратите появата на буболечки или плесен при по-големи количества.
  • Трикът с вестника може да приложите и с неузряло авокадо. Така хем ще спестите, защото сте го купили по-евтино, но и няма да е необходимо веднага да измислите с какво да го изядете.
  • Ако сте приготвили домашен хумус, песто или сте отворили консерва със сос, просто изсипете 1 пръст олио или зехтин отгоре.Така ще се образува защитен слой и ще запази разядката като прясна!

Какво още?

  • Срещу неприятна или тежка миризма на пържено или развалено добрите стари познати оцет, лимон и сода идват на помощ. Содата не само почиства такива упорити петна, но и едно бурканче в хладилника обира неприятните миризми. Няколко резена лимон, поръсени със сол, пък също абсорбират и внасят свежест!
  • За да сме наясно какви подправки или варива имаме в шкафа или чекмеджето, лесно може да надпишем капачките. За хората с въображение – може да принтирате картинки на боб, леща, киноа върху залепваща се хартия, изрежете с помощта на чаша и залепете върху капачката! 



  • Освен да замразите излишъка от плодове и зеленчуци или да го консервирате, може да използвате и метода на дехидратация. Това може да се случи освен с дехидрататор на няколко етажа, но и на обикновена фурна, с вентилатор. Просто отнема повече време. – Така не само спестявате на сметището хранителен отпадък, но и получените сушени красоти заемат три пъти по-малко място от обичайния си вид. Да споменаваме ли колко готини (и значително по-евтини!) снакове се получават? 
  • Ягоди, боровинки, къпини, резени манго и т.н – Споменахме метода на замразяване, но как да запазим плодчетата цели? Просто ги поставяме върху тава, слагаме във фризера за 12-24 часа, и чак след това прибираме в кутии или буркани, за да предотвратим слепване.
  • Ако водата от чешмата ви не е подходяща за пиене, ви съветваме да си вземете естествен филтър за вода от активен въглен, вместо пластмасови бутилки с минерална вода всеки ден! Ще ви спести отпадъци, време и пари : )



Няколко рецепти:

  • Как да си направите ябълков оцет само от обелките? Рецепта има тук (на английски език).
  • Нашата приятелка Симона от блога Zero Waste Sofia също споделя няколко идеи за това как да превърнем остатъците след готвене в не по-малко вкусна храна! – от обелките може да се получи цветен сушен прах, или вкусен зеленчуков бульон, който да замразим за следващ път.
  • Ако сами приготвяте ядковото си мляко, не бързайте да изхвърляте месестата част от кашу, бадем, овесени ядки. Разбъркайте ядковата каша със смлени овесени ядки, намачкан банан, лъжица мед или агаве, добавете боровинки или друг сушен плод. А защо не и малко канела и ванилия за аромат. Оформете на топки и си изпечете вкусни курабийки!
  • Портокаловите корички изсушете и добавете в следващия си сладкиш!
  • Имате подправки в излишък? Сварете ги заедно с шипка, сушена круша, например и се получава чудесен есенен чай. Когато откриете билковата комбинация, която ви допада, си направете смес и я съхранявайте в буркан. С ефектен надпис и красив плат с копче около капачката – се получава оригинален коледен подарък в студени и мрачни дни за някого, когото искате да стоплите с любов. 

Не на последно по важност място – внимавайте как подреждате продуктите в хладилника си. Винаги тези на вратата са една идея по-близо до “смъртния си одър”, тъй като честото отваряне на вратата допуска топлия въздух. Най-пресните продукти пък поставяйте на най-горния рафт, за да са на нивото на очите ви и да не ги забравяте.

Как да мием съдовете си без пластмаса?

Готвим, месим, разбиваме – а след нас остава купчина съдове на опашката за миене. Може би знаете, че малките гъби за миене на съдове са сред най-големите замърсители. Като тръгнем от това как влияят на природата бактериите, с които са попити, след като ги изхвърлим. Гъбите са изработени от синтетични материали, които не се “сработват” с почвата, веднъж попаднали там – на практика такава пластмаса не може да се рециклира или компостира. Домакинската хартия лесно може да се замени с обикновена памучна кърпа или стара тениска, а досадните гъби, които толкова често сменяме – с дървена четка с дръжка и сменяема глава или натурална гъба луфа

Конвенционалните препарати също попадат в почвата и водите, а най-често идват и в некачествена пластмасова опаковка. Дори по-дебелия вид пластмаса като PET и HDPE може да се рециклира едва 2-3 пъти преди да се озове на сметището. За да ги избегнете, проверете дали около вас няма наливни препарати. Нашето предложение е натурален сапун от Марсилия, който може да се използва както като заместител на душ гела, сапуна за петна, почистващия препарат или верото за миене на чинии. Използвайте директно върху повърхностите или разредете с малко вода, за да почистите кухнята, душа или пода. Препоръчваме да забършете почистените повърхности с парцалче и няколко капки оцет за перфектен блясък.



Някои от съставките в препаратите, за които трябва да си отваряте очите, са: минерално масло (остатъчен продукт от производството на нефт), парабени (methyl, propyl, butyl, ethyl), Triclosan, Formaldehyde, Ethanolamine и др. 

Дайте знак, ако днешната статия ви е била полезна! 

Последвайте ни в социалните мрежи (Facebook & Instagram), за да не изпускате нищо около зеления ни магазин, а и статиите в блога на Revolucia. Очаквайте скоро и разказа ни за видовете отпадъци и защо рециклирането не е решение. 

П.П. Благодарим от сърце за тази статия на талантливата ни приятелка Рада Бонева, вижте и нейния вдъхновяващ и образователен блог ТУК


Източници:


Оставете коментар